· 3 min read

FC Radio CMS – funkcje do obsługi RDS i usług dodatkowych DAB+

Pracując nad oprogramowaniem dla nadawców radiowych, zainteresowałem się tematem bezpieczeństwa korzystania z platformy DAB/DAB+ jako zwykły słuchacz z lekkim zacięciem techniczno-informatycznym.

FC Radio CMS — funkcje do obsługi RDS i usług dodatkowych DAB+

FC Radio CMS pośredniczy w dwukierunkowej wymianie informacji pomiędzy stroną internetową a systemem produkcyjno-emisyjnym w rozgłośni radiowej. Zgromadzone w Content Management System (CMS) dane, mogą być z powodzeniem użyte w usługach dodatkowych nadawanych przez radio obok sygnału dźwiękowego. Poniżej zamieszczamy opis funkcji CMS, które można wykorzystać w Radio Data System (RDS/RBDS) i „cyfrowych usługach dodanych”.

Planowanie ramówki

Planowanie odbywa się w dwóch etapach. Najpierw tworzymy audycje, którym nadajemy domyślne wartości, tj. tytuł, krótki i długi opis, obrazek, linki do portali społecznościowych, kategorie i tagi, prowadzących i wydawców. Następnie tworzymy plan dnia na konkretny dzień (data z kalendarza), w którym umieszczamy konkretne wydania audycji. Każde wydanie audycji może mieć na przykład inny niż domyślny tytuł, opis lub prowadzących.

EPG/ramówka w radiu cyfrowym

Tytuł aktualnej audycji można pokazać w DAB Dynamic Label Segment (DLS) lub RDS PS, a obrazek audycji i zdjęcie prowadzącego w DAB Multimedia Object Transfer Slide Show (MOT SLS). Z kilku dni powstaje nam plan na tydzień (lub więcej dni) do przodu. Ułożoną ramówkę wykorzystuje się do stworzenia Electronic Program Guide (EPG).

Przykładowy SLS ze zdjęciem aktualnej audycji radiowej

Usługa odpowiedzialna za przygotowanie danych do prezentacji na różnych kanałach wyjściowych (RDS/DLS), automatycznie formatuje tekst, np. dzieli tytuł audycji na wycentrowane 8-znakowe fragmenty, wraz z obcinaniem ogonków i niedozwolonych znaków. Jeżeli chcemy wymusić konkretny podział ekranów dla PS-a, możemy zdefiniować nazwę dla RDS w „słowniku audycji”.

Monitorowanie aktualnie granego utworu

Pobrane z systemu emisyjnego dane o „aktualnie granym utworze” i wykonawcy, są analizowane pod kątem występowania w słownikach artystów i utworów dostępnych w CMS. W słowniku można określić sposób podziału konkretnego tekstu na 8 znakowe ekrany dla metadanych analogowych. Jeżeli w panelu administracyjnym nie zdefiniowano artysty lub utworu, to jest on automatycznie formatowany na potrzeby RDS i DLS.

Podział nazwy artystów na potrzeby RDS

Przy graniu utworu spoza systemu emisyjnego, np. z CD, DAT lub płyty winylowej, prowadzący audycję może sam ręcznie określić aktualny utwór i wykonawcę.

Dane kontaktowe

W FC Radio CMS można utworzyć szablony danych kontaktowych, tj. numer telefonu, adres email, adres strony internetowej. Informacje te można dołączać do treści prezentowanych w RDS PS i DAB DLS.

Wyniki sportowe

CMS posiada funkcję zarządzania transmisjami sportowymi, gdzie można podać informacje o wydarzeniu sportowym i jego aktualnym wyniku.

Konkurs SMS

Słuchaczy radiowych można zaangażować także poprzez konkursy SMS. Odpowiednie numery i kody, można wypchnąć z poziomu CMS na ekrany odbiorników radiowych z RDS/DAB+

Traffic

W panelu administracyjnym można zdefiniować elementy przechwytywane z systemu emisyjnego, które będą odpowiedzialne za ustawianie flagi Traffic Announcement (TA), powiadamiającą wybrane odbiorniki radiowe (głównie samochodowe), że rozgłośnia radiowa właśnie nadaje informacje drogowe dla kierowców.

Wpisy i kategorie

Treści tworzone na potrzeby strony internetowej są przez FC Radio CMS automatycznie aktualizowane, formatowane i wystawiane dla usługi DAB Journaline® („radiowa telegazeta”).

Tytuły i zdjęcia z najważniejszych newsów mogą pojawiać się w DLS i SLS (naprzemiennie z logo stacji, audycją itp.).

Przykładowy SLS dla najnowszych wiadomości ze strony internetowej radia

Share:
Back to Blog